SSK Sorgulama

TC Kimlik No ile SSK Sorgulama, e devlet SSK Sorgulama

e-devlet SSK Sorgulama

e-devlet Sistemi ile SSK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü, TC Kimlik ile SSK Sorgulaması

Eski SSK Sorgulama, SSK Hizmet Dokumu sitesi bilgi guvenliği gerekçesiyle kapatıldı.

SSK Hizmet Dokumu Sorgulaması için alternatiflerden biri de e-devlet sistemini kullanmak.

Bu amaçla, PTT'den e-devlet şifrenizi aldıktan sonra aşağıdaki işlemleri takip ederek SSK Sorgulaması yapabilirsiniz.

Zarfı açıp şifrenizi aldıktan sonra, aşağıdaki linke tıklayarak TC Kimlik numaranız ve zarftan çıkan şifreyi giriniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/

Sisteme başarılı giriş yaparsanız, sistem şifrenizi değiştirmenizi isteyecek. Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve en az 1 harf ve rakam içermeli. (Örnek: sska1234)

Şifre değişikliğini yaptıktan sonra e-devlet sitesi ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

Acılan sayfada "Sosyal Guvenlik Kurumu Başkanlığı" başlığı altındaki linkleri kullanarak SSK Sorgulama yapabilir, SSK Hizmet Dokumu alabilirsiniz.

Sayfada "4A Hizmet Dokumu " linkine tıkladığınızda Hizmet Dokumu otomatik olarak çıkacaktır.

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

Alternatif SSK Sorgulama, SSK Hizmet Dokumu yontemleri icin SSK Sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


e-devlet kapısı, vatandaşların kamu hizmetlerini internette takip edebilmesi ve bazı işlemleri yapabilmesi için 2010 yılı sonlarında açılmış elektronik bir sistemdir.

Bürokratik problemleri azaltmayı amaçlayan proje; kurum ve vatandaşların, bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesini hedefliyor. e-devlet sistemi, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir.

Sistemin amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır. Site üzerinden vatandaşlara verilen hizmetler genel olarak şöyle gruplandırılabilir:

* Bilgilendirme hizmetleri

* Entegre elektronik hizmetler

* Ödeme işlemleri

* Kurum ve kuruluşlara kısa yollar

* Güncel bilgiler ve duyurular

* Kurumlardan vatandaşlara mesajlar

Bunun yanı sıra kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı sistem tarafından sunulan hizmetler ile sağlanmaktadır.

 

E-devlet Şifresini Nereden Alabilirim?

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek PTT Merkez Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir.

Şifre ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir, bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifreyle ilgili ekranda bulunan uyarıları lütfen dikkatlice okuyunuz.

Şifremi Nasıl Kullanacağım?

Elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. e-İmza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-İmza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

E-devlet Şifresinin Unutulması, Çalınması veya Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için PTT Merkez Müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir.

Şifrenin sıfırlanması veya şifrelerin e-posta adreslerine gönderilmesi kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini önlemek amacı ile alınan güvenlik tedbirleri ve uyguladığımız şifre politikası nedeniyle mümkün olmamaktadır.

Şifre Online Olarak Alınabilir Mi?

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Güvenlik zafiyetlerine sebep olmamak için, şifreler başvuru sahiplerinin e-posta adreslerine veya cep telefonlarına gönderilmemektedir.

Şifreyi Neden PTT Dağıtıyor?

Tüm Türkiye vatandaşlarına hizmet sunması hedeflenen e-Devlet Kapısı şifrelerinin olabildiğince geniş bir vatandaş grubuna ulaştırılabilmesi ve erişimin kolay olması büyük önem taşımaktadır.

PTT Genel Müdürlüğü, yurt genelinde en yaygın dağıtım ağına sahip kurum olarak bu amaca hizmet etmektedir. Bütün vatandaşlarımıza ulaşma imkânına sahip bir kurum olarak şifre dağıtımının, aynı zamanda bir kamu kuruluşu da olan PTT tarafından yürütülmesine karar verilmiştir.

Yüz yüze kimlik doğrulama, e-Devlet Kapısında güvenli şifre uygulamalarının bir parçasını oluşturmaktadır. Güvenlik açısından kimlik doğrulamanın yüz yüze yapılması açık bir gereklilik olup sizin yerinize başka birisinin bu şifreleri almasının önüne geçilmesi için de önem arz etmektedir.

Bunun yanı sıra, ofis ve şube sistemleri ile gerekli tecrübeli personele ve yeterli iletişim altyapısına sahip olan PTT, pek çok kamu kurumuna ve özel firmaya da benzeri hizmetler sunmaktadır.

E-devlet Şifresi Ücretli Mi?

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir.

Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir. Her bir şifre için ödenen ücret bir defaya mahsustur. Ancak, unutma ve kaybolma durumlarında bu ücretin tekrar ödenmesi gerekmektedir.

Bu ücret, e-Devlet Kapısına gelir olarak kaydedilmemekte, işlem masrafı olarak PTT tarafından tahsil edilmektedir.

Şifre İçin Yıllık Kullanım Ücreti Var Mı?

e-Devlet Kapısı şifresi PTT’den ilk alındığında işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Yorumlar (3) -

 • ismail kaya

  3.3.2011 09:44:53 | Yanıtla

        merhaba
  01/04/1990 yılı sigorta girişim var fakat 2839 gün prim var sigorta başlangıcım askerden sonra olduğu için emekliliğe ne gibi faydası olur bilgi verebilirmisiniz rica etsem.saygılar..

 • emine

  24.9.2011 09:51:10 | Yanıtla

  merha bn ne zaman emekle olablrm 2290gnüm var ve 1998 beri sigortAM VAR

 • uğur cenğiz

  9.5.2012 17:30:55 | Yanıtla

  benim 1984 yılı için deki çalışmalarımdan tek bir gün bile görülmüyor.bu yanlışlık nerede yapılıyor.

Loading